סוגי סימני מתיחה

במהלך החיים גופנו עובר שינויים פיזיולוגים מרובים עקב השמנה והרזייה כתוצאה מדיאטות, הריונות, לידות, שינויים עקב מחלות, תרופות וכדומה.

חלק מהשינויים הפיזיולוגים אשר נותרים לאחר שגופנו החלים, נרפא וחזר לתפקודו הנורמאלי הם סימני מתיחת עור

סימני מתיחה הינם אותם קווים לבנים או סגלגלים אשר מופיעים על עורנו באזורים כגון: גב תחתון, ישבן, בטן, ירכיים, שדיים וזרועות.

סימן המתיחה מבטא "קריעה " של הסיבים האלסטיים וסידור אבנורמלי של סיבי הקולגן בדרמיס השטחי וכן הידקקות של האפידרמיס, שכבת העור העליונה.

סימני מתיחה נראים בבדיקה בעין לא מזוינת כצלקת שקועה ומוארכת – בתחילה בצבע ורוד, וכעבור חדשים עד שנים הגוון דוהה ללבנבן.

למרות שסימני המתיחה אינם מזיקים או גורמים לאי אלו בעיות או הפרעות פיזיולוגיות, עדיין הם נחשבים כמטרד וכפגם אסתטי.

נשים רבות חשות מבוכה ובושה ללכת בקיץ עם בגד ים, כיוון שסימני המתיחה כל כך בולטים. גברים גם כן, מתביישים להוריד חולצה בים ולחשוף שבבטנם ישנם סימני מתיחה לא נעימים למראה.


מדוע נוצרים סימני מתיחה?

סימני המתיחה מוגדרים כסימנים לרוב בצורת קווים אנכיים, הנוצרים בשל קרעים בשכבת העור הפנימית הנקראת: אפידרמיס. קריעת שכבת העור הפנימית ובשל כך היווצרות סימני מתיחה עלולה להתרחש במספר מצבים:

במהלך ההיריון:

סימני מתיחה המופיעים במהלך ההיריון, נוצרים בשל הגדלה פיזיולוגית של מרבית מערכות הגוף, עלייה במשקל ועקב זאת התמתחות העור עד לקריעת השכבה הפנימית.

כמו כן, במהלך ההיריון ישנה עליה ברמות הדם של ההורמון קורטיזול, עקב כך ישנה ירידה בייצור הקולגן, אשר גורם לפגיעה ושינוי בשכבות העור.

בנוסף, ישנה פגיעה בקולגן ובאלסטין – סיבים הנמצאים בין היתר בעור ואחראים לגמישותו ולחוזק שלו. סימני מתיחה המופיעים במהלך ההיריון לרוב מופיעים באזור השדיים, הגב התחתון, הירכיים ובאזור הבטן.

עליה במשקל:

אנשים בעלי משקל עודף אשר עלו במשקל בצורה חדה ומהירה, עלולים לראות את סימני המתיחה לרוב באזור הבטן, ישבן, ירכיים וזרועות. העלייה במשקל גורמת לקריעת שכבת העור הפנימית. כמו כן, עקב ניסיון סיבי הקולגן והאלסטין להתאים את עצמם לנפח הגוף החדש נוצרים סימני המתיחה.

בגיל ההתבגרות:

עקב עליה פיזיולוגית במשקל הגוף, גדילת רקמות ומערכות פנימיות ועקב שינויים הורמונאלים הגורמים לרוב אצל נערות למראה גוף מעוגל יותר (גדילת שדיים, ישבן מעוגל וכדומה).

פיתוח שרירים:

אנשים אשר עוסקים בפיתוח גוף לשם הנאה עצמית או השתתפות בתחרויות ספורטיביות, עוסקים באופן קבוע ויומיומי בהגדלת שרירי הגוף ומסת הגוף.

תופעות לוואי בשל שימוש בתרופות, כגון סטרואידים.

מחלת או תסמונת קושינג (hyperadrenocorticism, Cushings Syndrome): תסמונת זו מתרחשת עקב הפרשה מוגברת של קורטיקוסטרואידים מבלוטת יותרת הכליה. אחד מהתסמינים הבולטים של תסמונת זו היא הופעת סימני מתיחה סגלגלים באזור הבטן.

חשוב לדעת, שהופעת סימני מתיחה תלויה במספר גורמים ולא מחייבת שתופיע בכל אישה בהריון או אדם אשר עוסק בפיתוח גוף, בעל משקל עודף וכדומה. כמו כן, הופעת סימני המתיחה תלויה בתורשה וגיל האדם.

לתמונות וסוגי סימני מתיחה

צוות רופאים מומחים, מזמין אותך ליהנות מרפואה במיטבה ולהגיע לפגישת יעוץ עם רופא מומחה.

בניית אתרים עיצוב אתרים וקידום אתרים